Programme

Thursday 1 September

16:15-18:00
Paper round B
 
16:15-18:00 | Room Aberdeen (M3-03)
Paper session B11.2Stream 11 - session 2: Pension Systems, Old-age Security and Employment Patterns - re-defnining a Conjunction
Stream convenors: Susan Kuivalainen and Kati Kuitto

Paper presenters:
  • Elin Halvorsen and Axel West Pedersen
  • Martin Kohli
  • Chrysa Leventi and Manos Matsaganis
  • Laure Doctrinal
 
16:15-18:00 | Room Auckland (M3-04)
Paper session B16.1Stream 16 - session 1: Young People, Welfare Systems and Labour Markets in Crisis: Continuity or Change
Stream convenors: Margherita Bussi, Janine Leschke and Jacqueline O'Reilly

Paper presenters:
  • Iris Neumann, Simone Braun and Dirk Hofäcker
  • Elizabeht Sanderson
  • Frødis M. Bakken and Heidi Nicolaisen
  • Piotr Michon and Dominik Buttler
 
16:15-18:00 | Room Praag (M3-05)
Paper session B20.1Stream 20 - session 1: Innovative Methods and Attitudes to the Future of the Welfare State
Stream convenors: Peter Taylor-Gooby and Heejung Chung

Paper presenters:
  • Jan-Ocke Heuer, Katharina Zimmermann, Steffen Mau and Benjamin Leruth
  • Katherina Zimmermann, Steffen Mau and Jan-Ocke Heuer
  • Christian Albrekt Larsen, Morten Frederiksen and Jørgen Goul Andersen
  • Masa Filipovic Hrast, Bjørn Hvinden, Tatjana Rakar and Mi Ah Schøyen

 
 
16:15-18:00 | Room Franeker (M1-07)
Paper session B22.2Stream 22 - session 2: Reinventing the Welfare State - comparing and explaining Reform Pathways
Stream convenors: Ludo Struyven and Romke van der Veen

Paper presenters:
  • Ágota Scharle, Balázs Váradi and Flóra Samu
  • Thomas Leoni and René Böheim
  • Philipp Trein, Giuliano Bonoli and Delia Pisoni
Contributed papers:
  • Maria Asensio Menchero and Tamara Popic
 
16:15-18:00 | Room Heidelberg (M1-16)
Paper session B3.2Stream 3 - session 2: Advances in Active Labour Market Policy Research
Stream convenors: Giuliano Bonoli and Flavia Fossati

Paper presenters:
  • Ágota Scharle, Anna Andamecz, Katalin Bördõs, Bence Czafit and Petra Lévay
  • Ronald Dekker
  • Anne Grete Tøge
Contributed papers:
  • Helle C. Hansen
 
16:15-18:00 | Room Lund (M1-18)
Paper session B5.2Stream 5 - session 2: Public Attitudes towards the Welfare State in Europe: Reinventing or Reclaiming?
Stream convenors: Valerie Egdell, Vanesa Fuertes and Helen Graham

Paper presenters:
  • Marjolijn de Wilde
  • Helena Blomberg, Johanna Kallio, Christian Kroll and Mikko Niemelä
  • Morten Frederiksen
Contributed papers:
  • Alla Salmina
 
16:15-18:00 | Room Harvard (M2-08)
Paper session B7.1Stream 7 - session 1: Long-term Care, Employment and the Welfare State
Stream convenors: Katrin Hohmeyer and Eva Kopf

Paper presenters:
  • Ulrike Ehrlich and Katja Möhring
  • Maja Gerovska Mitev and Suzana Bornarova
  • Idunn Brekke, Marjan Nadim and Liza Reisel
 
16:15-18:00 | Room Rochester (M2-10)
Paper session B9.1Stream 9 - session 1: Social Innovation and Self-organization in Social Policy
Stream convenors: Trudie Knijn and Marit Hopman

Paper presenters:
  • Tomás Sirovátka, Henk Spies and Jana Válková
  • Ingo Stamm, Tuuli Hirvilammi, Aila-Leena Matthies and Kati Nähri
  • Francesca Campomori and Francesco Della Puppa
  • Matthew Donoghue and Hulya Dagdeviren
Contributed papers:
  • Ludo Glimmerveen
 


⟨ Programme

Sponsors